O nouă trecere de pietoni va fi reamenajată

Primăria Municipiului Giurgiu a demarat anul trecut un proiect urbanistic conform căruia patru “puncte critice” de pe Bulevardul Bucureşti, unde au avut loc multiple accidente rutiere soldate cu victime să fie reamenajate, pentru siguranţa pietonilor, dar şi pentru a veni în sprijinul conducătorilor auto.

Astfel, lucrările de modernizare realizate de municipalitate la trecerile de pietoni, de pe Bulevardul Bucureşti continuă. În prezent, se modernizează trecerea de pietoni de la Casa Cărţii, acolo unde au fost înregistrate de-a lungul vremii o serie de incidente rutiere.

În această locaţie va fi construit un refugiu pentru pietoni, se vor monta stâlpi de iluminat corespunzători, urmând ca atunci când vremea va permite, să fie trasate şi marcajele corespunzătoare. Următoarea trecere de pietoni aflată în atenţia Primăriei Municipiului Giurgiu este cea de la Colegiul Naţional „Ion Maiorescu”.

Ultima modificare: 21.01.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Contractele beneficiarilor ANL în curs de finalizare